ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - TRVANLIVÉ POTRAVINY PRO PŘEŽITÍ

Stránka Trvanlivé potraviny pro přežití se připravuje. Děkujeme za pochopení.


Ačkoliv výhody pestré a především čerstvé stravy nelze zpochybnovat, je zcela zřejmé, že v případech a situacích když jde o přežití, je nutné vsadit na trvanlivé portraviny, a to z jednoho prostého důvodu: slibují delší trvanlivost, tj, dobu mezi výrobou a datem spotřeby.
V dobách klidu a bez rizika aktuálního nebezpečí je praktické trvanlivé potraviny pro přežití zkoušet, testovat, ochutnávat a vybírat. Až se bude smrákat na horší časy, mohlo by už být na nákupy trvanlivých potravin pozdě. Především se asi nebudete připravovat sám a tak trvanlivé potraviny budou vyprodané a nabídka tím bude užší.

Mezi trvanlivými potravinami lze najít, stejně jako u jiného sortimentu potravin, věci chutné, méně chutné, ale třeba i pro vás zcela nepoživatelné. Ne nadarmo se říká ...

HLAD JE NEJLEPŠÍ KUCHAŘ

A proto, až vám půjde o holé přežití, jistě si dáte kondenzované mléko s konzervou tuňáka (jen ilustrace - tento recept nedoporučuji). I tak je ale dobré nebýt vybíravý v jídle a čas od času se seznámit s nabídkou trvanlivých potravin a začlenit je do svého seznamu potravy na přežití těžkých časů. S trochou nadsázky se můžete ve svém okolí zeptat někoho, kdo v létě jezdí do Chorvatska. Jistě to bude expert na masové konzervy, konzervovaná hotová jídla a lunchmeaty :)

Masové konzervy

Nejsnadnější způsob jak se zaopatřit na cesty nebo časy krize je nakoupit masové konzervy. V obchodech lze nakoupit všelijaká masa ve vlastní šťávě, lunchmeaty a podobně. Výhodou těchto konzerv je možnost použít je jako surovinu pro přípravu vlastního jídla. Je tu však stále možnost dát si je samotné, a to i z studena. 

Jedna z možností je pořízení v armyshopech KDP - Konzervované Dávky Potravin. Za pár korun (cca. 100 - 150 Kč dle zdroje) nakoupíte 4 x 180g zabalené konzervy obsahující: DL - Drubeží lunchmeat, JP - Játrovou paštiku, VP - Vepřové Maso a HM - Hovězí Maso. Není to kdoví jaký zázrak, ale pár dnů se na tom přežít dá :)

Hotová jídla v konzervě

Máte-li možnost věnovat v horších časech pár minut tepelné úpravě jídla, doporučujeme pořídit do zásaby pár hotových jídel v konzervě. Na výběr jsou svíčkové, trenčanské párky s čočkou, směsi na špagety, různé guláše i kuřata na paprice. Nezapomenutelná výhoda je ohřít jich více a nastavit třeba i další vhodnou surovinou nebo nastavit přílohou. Nejen že teplé jídlo udělá "v bříšku jako v pokojíčku", ale zasytí i více lidí, třeba celou rodinu nebo evakuovanou skupinu. 

Důležité: Konzervy mají životnost třeba i 30 let. I po expirační době lze konzervované potraviny konzumovat. Nikdy nejezte jídlo z konzervy, která změnila původní tvar (je například nafouklá) nebo poškozená.
Nikdy neohřívejte konzervu bez otevření nebo alespoň narušení, a to kvůli odchodu par.

Hotová balená jídla

S různými výrobky z kategorií hotových jídel se snad rozthl pytel. Možná to někdo nahoře i věděl a pomalu se připravoval na nejhorší. A nebo za to může náš hektický styl života, že poctivá kulinařina ustupuje různým instantním jídlům. Stačí se podívat na nějaký outdoor obchod nebo vyhledat expediční strava atd. Pak si jen vybrat preferované jídlo, vyzkoušet ho, zabalit do nouzového zavazadla nebo dát do nouzového skladu či spižírny v místě, které vám poskytne útočiště.  Často se jedná právě o trvanlivé potraviny vhodné na přežití zlých časů s vlastním samo-ohřevem kapslí v termopytli nebo se jednoduše hodí na zahřátý motor vozidla.

Zajímavé: Máte-li možnost výrobcem samoohřev jídla pomocí kapsle v termopytlíku, dejte pozor, abyste nepřelili doporučené množství vody riskou a nápisem "Do not overfill", protože jakmile přelijete (přeoverfilujete), kapsle nebude vydávat tolik tepla nutné pro optimální ohřev jídla.

Sušené maso

Zdroj cukrů

Zdroj vitamínů

Potravinové vojenské balíčky

Malé svačinky

Pro lepší náladu

Problém s pečivem

 

DOPORUČUJEME:

I když možná půjde o holý život, stále si můžete při konzumaci trvanlivých potravin pochutnat. A proto nemusíte sahat vždy jen po tom nejlevnějším, ale zabalte si i něco, co vás obohatí a udělá radost, a to například i chuťovou. Opravdu není lepší pocit, než když jde o všechno a je chvilka času na jídlo, skvěle si pochutnat a vychutnat nějakou zajímavou chuť, která vás nakopne a dodá sílu a energii do dalšího počínání. Vyberte si trvanlivé potraviny třeba i z delikates. Další možností je i směna takových pochutin. Nechci malovat čert na zeď, ale aby jednou sleďová očka neměla cenu zlata.


Letní dětské tábory - Klub 112 na Firmy.cz


 

Praktické informace

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Připravte se na mimořádnou událost
aneb "Štěstí přeje připraveným"!
PŘEHLED KURZŮ

Kurzy přežití

KURZY PRVNÍ POMOCI

Zachraňte v krizi lidský život! Naučte se základy a praktické dovednosti z první pomoci.
PŘEHLED KURZŮ

DĚTSKÉ TÁBORY

Dětské záchranářské letní tábory s výcvikem přežití a kurzy první pomoci.
PŘEHLED TÁBORŮ

Letní dětské záchranářské tábory

Naučte se přežít

V přírodě .. ve městě .. kdekoliv ... kdykoliv ...