ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - Cestovní lékárničky na cesty

Stránka Cestovní lékárničky - lékárníčky na cesty se připravuje. Děkujeme za pochopení.


V dnešní době je žnost vybrat si z nepřeberného množství hotových cestovních lékárniček, které již obsahují i náplň nebo z obalů  pouzder, které si naplníte sami. Ta druhá varianta je rozhodně lepší. Není výjimkou, že si přídíte cestovní lékárničku a v ní naleznete náplasti které nelepí, gázu která nekryje a hotový obvaz, který už je opravdu hotový .. a unavený ...

Obal na lékárničku

Nejdůležitější je si asi vybrat, na jak dlouhou cestu (dobu) se chystáte a pro kolik lidí by měla být připravena řešit situace spojené se zdravotní ujmou. Jinak vypadá lékárnička na odpolední procházku se psem lesoparkem za městem. Jinak pokud jedete s kamarády do hor na kola a plánujete rychlostní sjezdy. O úplně jiné lékárničce se bavíme, pokud s rodinou plánujete procestovat jižní Afriku.

PRAVIDLA PRO CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKY

První pravidlo: Analýza rizik - V klidu si v čase příprav řekněte, co se vám opravdu s největší pravděpodobností může přihodit a jaké zdravotnické vybavení budete potřebovat. Jste klikař, kterému se vše vyhne? Nebo naopak stačí vyjít z domu a už potřebujete služby ZZS?
Druhé pravidlo: Co budete mít sbaleno v lékárničce, nebudete nikdy potřebovat! Samozřejmě, je to řečeno s nadsázkou, ale toto Murfyho pravidlo platí i u lékárniček na cesty.
Třetí pravidlo: Nešetřete na obalu ani na obsahu.
Čtvrté pravidlo: Když už se bavíme o obsahu ... s každým vybavením lékárničky byste měli umět zacházet. Číst si návod v čase krize není nejlepší, a proto s každou součástí trénujte.
Páte pravidlo: Doplňujte spotřebované a sledujte expirace a prošlé obměňujte.

Doporučujeme tedy koupit prázdný obal a ten si naplnit dle svého uvážení. Má to hned několik výhod: nad každou položkou se zamyslíte. Každou položku budete mít v ruce a seznámíte se s ní. Obsah lékárničky pro vás tak nebude neznámý.
Prázdných obalů a pouzder se prodává mnoho. Za nás jsou nejlepší pouzdra a brašničky Tatonka. Za rozumné peníze získáte praktický výrobek s dlouhou životnosti. Klidně si však můžete lékárničku na cesty vyrobit třeba z kosmetické taštičky, ledvinky, brašny na fotoaparát a podobně.

Obsah lékárničky

Obsah lékárničky přizpsobujte vždy aktuálním potřebám. Nezapomeňte na různá legislativní omezení spojená s cestováním - letadlo, jiné země atd. Někde vám seberou jen nůžky. Jinde rovnou zavřou do cely vězení, a to jen proto, že máte léky pro svou potřebu, ale nemáte k nim potvrzení.

Základ každé lékárničky tvoří:

Sterilní rukavicehttps://www.azmedicashop.cz/rukavice/
Resuscitační rouška nebo maskahttps://www.azmedicashop.cz/resuscitacni-skladaci-kapesni-maska-aerobag/
Škrtidlo / Zaškrcovadlo - Vyberte například zde: https://www.azmedicashop.cz/skrtidla/  
Nůžky - Skládací záchranářské nůžky Leatherman Raptor - levnější varianta zdravotnických nůžek Piranha.
Pinzetahttps://www.azmedicashop.cz/anatomicke-a-chirurgicke-pinzety/
Zdravotnická jehla

Obvazový materiál

Nejdůležitějším bodem obvazového materiálu je pravděpodobně hotový obvaz, který lze využít na zastavení krvácení. Získáte tak drahocenný čas do příjezdu profesionální zdravotnické péče nebo návštěvu nemocnice. Máte-li chuť utrácet, doporučujeme ke klasické "hotovce" i izraelský obvaz. Budete-li si ho pořizovat, kupte si rovnou dva. S jedním potrénujte a druhý nechte sterilní. I ten otevřený ale můžete ještě smotat a i nadále používat. Nikdo, komu zastavíte krvácení si nebude stěžovat, že jste na něj použil nesterilní obvaz!
Z běžného obvazového materiálu bohatě postačí, když dokážete stáhnout natažený sval nebo stabilizovat distorzi kotníku. K tomu se hodí elastické obinadlo. Vyberte dle sebe a ostatních uživatelů lékárničky vhodné velikosti obvazů.
Dále se hodí i obyčejný obvaz a sterilní krytí.
Přibalte ještě nějaké náplasti - puchýře z bot, drobné ranky atd.
Máte-li v plánu si i vařit, tak je šance že se i lehce spálíte, takže přibalte mastný tyl nebo speciální náplast na popáleniny. Věřím, že se pak nespálíte a nebude se vám tato speciální náplast a péče hodit :)
Zdravotnická lepenka/lepící páska/náplast v kotouči (nejlepší je 3M, takže doporučujeme)
Akutol - tekutý obvaz na lehké povrchové rány a menší řezné rány.
Navíc přibalte i pár tampónů.

Léky 

Důležité: Především si do lékárničky dejte své individuální léky, a to jako rezervu - ostatní pravidelné léky si dejte například do kosmetické taštičky, kabely, tašky přes rameno. Zkrátka tyto životu nutné léky mějte vždy na dvou místech!
Teplota - při tělesné teplotě nad 38 °C srazte teplotu například Paralenem
Coldrex
nebo Paralen Grip - horký nápoj proti chřipce, horečce atd.
Bolesti - od Acylpyrinu na bolesti hlavy (od 12 let) po silnější bolesti zad, zubů, kloubů jako Paralen, Valetol atd. Nezapomeňte na bolest v krku - Septofort nebo něco podobného.
Břicho (zažívání, žaludek, střeva) - soda, Endiaron, Živočišné uhlí, Smekta
Desinfekce - doporučuji Betadine
Vitamíny
 - rozhodně přibalte alespoň vitamín C v nějaké podobě, případně něco dalšího na posílení imunity.
Masti - Bepanthen plus (s desinfekčním účinkem), Calciová mast - celková péče o pokožku, Ichtoxyl - zánětlivá poranění kůže.

Zvažte další: Alergie - migrény - nespavost - křeče
 

Použití

Pravidlo: Používejte z lékárničky jen to co znáte, a proto se naučte se vším, co máte v lékárničce. Samozřejmě, nemusíte mít encyklopedické znalosti z příbalových informací léčiv, ale můžete si udělat stručný seznam nebo poznámky, abyste na bolest hlavy nedali projímadlo.


Letní dětské tábory - Klub 112 na Firmy.cz


 

Praktické informace

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Připravte se na mimořádnou událost
aneb "Štěstí přeje připraveným"!
PŘEHLED KURZŮ

Kurzy přežití

KURZY PRVNÍ POMOCI

Zachraňte v krizi lidský život! Naučte se základy a praktické dovednosti z první pomoci.
PŘEHLED KURZŮ

DĚTSKÉ TÁBORY

Dětské Prepper/Survival záchranářské letní tábory s výcvikem přežití a kurzy první pomoci.
PŘEHLED TÁBORŮ

Letní dětské záchranářské tábory

Naučte se přežít

V přírodě .. ve městě .. kdekoliv ... kdykoliv ...

Survival kit ultimate
KPZ

Co vše by měla obsahovat KPZ - neboli krabička poslední záchrany?

EDC

Potraviny pro přežití