ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - ESMARCHOVO ŠKRTIDLO

Stránka Esmarchovo škrtidlo se připravuje. Děkujeme za pochopení.


Širší popularitu získalo během první světové války pod názvem Esmarchovo obinadlo (Johannes Friedrich August von Esmarch (1823–1908). Nyní je tento výraz používán pro gumové / pryžové obinadlo (Martinovo). Lze se také setkat s označením turniket (z angl. tourniquet).

Za Esmarchovo škrtidlo je v dnešní době nejčastěji označováno velmi pružné, elastické obinadlo o šířce 50 mm a více a délce přes metr, a to dle výrobce. Užší Esmarchova škrtidla (30 a méně milimetrů) používaná v minulosti se již nedoporučuje používat, protože dochází k poškozování tkání v okol zaškrcení rány a také k nižší efektivitě úkonu první pomoci postiženému krvácením.

V dnešní době je Esmarchovo škrtidlo již zastaralé pojmenování.
Dnes se toto pryžové škrtidlo označuje jako Martinovo škrtidlo - můžete zakoupit například zde: https://www.azmedicashop.cz/skrtidlo-pryzove-esmarch/.

Kdy použít Esmarchovo/Martinovo škrtidlo

Zaškrcovadlo slouží k zastavování masivního krvácení z končetin, jako následku rozsáhlého řezného, sečného, bodného nebo střelného zranění či amputace končetiny. Používá se dočasně při nedostatku ošetřujících a masivním krvácení; jde ale o agresivní způsob, protože dobře utažené zaškrcovadlo často poškozuje tkáň, na kterou tlačí. Téměř vždy je možné jej nahradit tlakem v ráně nebo tlakovým obvazem.

Technika aplikace škrtidla

Ránu zaškrcujeme ideálně ve zvýšené poloze končetiny. Zaškrcovadlo přikládáme "nad ránu" směrem k srdci, co nejvíc do blízkosti rány. Škrtidlo dáváme přes oděv, obvaz, či vypodkládáme tkaninou. Vyhýbáme se kloubům, aby nedošlo k poškození nervové soustavy. K zaškrcovadlu přikládáme informaci s časovým údajem zaškrcení. Zaškrcenou končetinu znehybníme a chladíme. Správně zaškrcená končetina je bledá a chladná s nehmatným tepem.

Zaškrcovadlo přiložíme přes oděv na zraněnou končetinu ve zvýšené poloze (horní končetina na paži, dolní končetina na stehno). Většinou stačí použít na krátkou dobu několika minut do příjezdu zdravotní záchranné služby či dobu nezbytně nutnou pro přípravu tlakového obvazu.

Když nemáme škrtidlo/zaškrcovadlo

Nouzově lze použít pruh látky, pásek z kalhot, kravatu, složený trojcípý šátek aj. Zaškrcovadlo by mělo být široké alespoň 5 cm, proto nesmíme použít provázky, silonové punčochy atd. Tlak dostatečný na omezení / zastavení krvácení je schopen při úzkém zaškrcovadle zcela zničit svalstvo a kůži, takže je nutné končetinu amputovat. Utahovat textilní zaškrcovadlo přímo zkrucováním, za pomoci tyčky (roubíku), vede k jeho zúžení a poškození tkáně.

Pro laika je vhodné nejméně zraňující gumové/pryžové zaškrcovadlo. Doporučená šířka je 5–8 cm, při menší šířce hrozí značné poranění svalů. Lékárničky první pomoci často obsahují příliš tenký proužek pryže.

Podobné Esmarchovu/Martinovu škrtidlu je multifunkční škrtidlo SWAT: https://www.azmedicashop.cz/multifunkcni-skrtidlo-swat-t-tourniquet/


Letní dětské tábory - Klub 112 na Firmy.cz


 

Praktické informace

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM

Připravte se na mimořádnou událost
aneb "Štěstí přeje připraveným"!
PŘEHLED KURZŮ

Kurzy přežití

KURZY PRVNÍ POMOCI

Zachraňte v krizi lidský život! Naučte se základy a praktické dovednosti z první pomoci.
PŘEHLED KURZŮ

DĚTSKÉ TÁBORY

Dětské Prepper/Survival záchranářské letní tábory s výcvikem přežití a kurzy první pomoci.
PŘEHLED TÁBORŮ

Letní dětské záchranářské tábory

Naučte se přežít

V přírodě .. ve městě .. kdekoliv ... kdykoliv ...

Survival kit ultimate
KPZ

Co vše by měla obsahovat KPZ - neboli krabička poslední záchrany?

EDC

Potraviny pro přežití