Bushcraft - umění žít v přírodě

ÚVOD - SURVIVAL - BUSHCRAFT


Co je to Bushcraft?
Přeloženo: bush - křoví, craft - řemeslo, dovednost, zručnost.

Definice:
Pojmem bushcraft se nejčastěji označuje aktivní pobyt v přírodě s využitím základních (jednoduchých - primitivních) dovedností spojených s přežitím v divočině / přírodě. Bushcraft si klade za cíl, aby takový pobyt v přírodě byl zábavný a pohodlný. Bushcraft je životní cíl nebo směr. V dobách odklonu od přírody se životem spojeným s velkými přelidněnými městy se nemálo lidí vrací zpět k přírodě, ve které chce trávit svůj veškerý volný čas.

Bushcraft - dovednosti pro přežití v přírodě

A pro tento pobyt je více méně nezbytné umět a ovládat základní dovednosti pro přežití v přírodě jako takové. Učení se novým, zlepšování a posouvání svých dovedností, aby takový pobyt v přírodě byl zábavný a odpočinkový, to je Buscraft.
Samozřejmě Bushcraft - to jsou techniky a postupy, které lze využít i pro samotné přežití v krizovné a nouzové situaci.

Bushcraft není jen schopnost přečkat den a noc někde pár kilometrů od nejbližšího stavení obydleného člověkem, ale stát se součástí oné přírody a být v ní šťastný. Nabrat vodu z potoka. Bezpečně rozdělat malý ohýnek s konvicí na čaj. Nakrájet fajnovým nožem něco málo k snědku. V okamžiku, kdy se vám v přírodě oči rozzáží a koutky se protáhnou do vlídného úsměvu, jste pravděpodobně buškrafťák! 

Bushcraft a Survival

V případě, že si jako buškrafťák umíte představit být raději v přírodě než v klasickém domě, žít bez moderních vymožeností jako mikrovlná trouba, lednice, osobní počítač a podobně, máte nakročeno v případě krizové situace utéct do přírody a přežit - zvládnout tedy Survival na jedničku. Zvládnete to ovšem i v zastavené oblasti? Principy jsou podobné. Ve městě máte možná vyřešenou střechu nad hlavou, ale zase na vás působí jiná nebezpečí, a to v podobě především dalších osob, které touží to samé - přežít! A často i na úkor ostatních osob. Kradou se zásoby. Ze závisti se ničí vybavení, se kterým dotyčný agresor neumí zacházet, ale pro vás je to cesta a způsob, jak zvládnout těžké časy. A tehdy se asi osoba žijící v souladu s principy Bushcraft odstěhuje do přírody. Sám, s rodinou nebo s pár blízkými. A pokusí se přečkat krizi někde osamocen v přírodě, které rozumí a má ji rád.


 

×