Cestovní lékárničky, lékárníčky na cesty, outdoor lékárničky

ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - Cestovní lékárničky na cesty


Cestovní lékárničky nejsou striktně určeny jen za účelem cestování. Cestovní lékárničky jsou menší brašny nebo pouzdra, které obsahují základní zdravotnický materiál a zodpovědní lidé je sebou nosí nebo vozí, když opouštějí domov nebo pracoviště. Cestovní lékárničky naleznete v kufrech při cestě na dovolenou, v autech při služební cestě mimo pracoviště, v batohu při delším pochodu nebo túře, ale mže být i v kočárku při menší procházce na místní hřiště. Jak sám název napovídá, jedná se o lékárničky na cesty a je jedno, jak dlouhá ta cesta je. Vždy záleží jen na tom, jak se taková cestovní lékárnička uchopí. Náplň a vybavení lékárničky

Cestovní lékárničky by se daly rozdělit na:

  • Cestovní lékárničky na výlety
  • Kapesní lékárnička na drobná poranění
  • Lékárnička pro chronicky nemocné pacienty
  • Outdoor lékárničky na horské túry
  • Expediční cestovní lékárničky do velehor
  • Lékárnička zdravotníka na tábory, školy v přírodě a podobně
  • Rodinné lékárničky na dovolené
  • Cestovní lékárnička do auta - například větší / rozšířená autolékárnička pro dobře připravené motoristy

V dnešní době je možnost zakoupit hotové outdoorové cestovní lékárničky, které již obsahují i náplň nebo z obalů a pouzder, které si naplníte sami. Ta druhá varianta, jak si zajistit cestovní lékárníčku, je rozhodně lepší. Není výjimkou, že si přídáte do nákupního košíku cestovní lékárničku a v ní naleznete náplasti které nelepí, gázu která nekryje a hotový obvaz, který už je opravdu hotový .. a unavený ...

Obal na lékárničku

Nejdůležitější je zvolit, na jak dlouhou cestu (dobu) se chystáte a pro kolik lidí by měla být cestovní lékárnička připravena řešit situace spojené se zdravotní ujmou. Jinak vypadá outdoor lékárnička na odpolední procházku se psem lesoparkem za městem. Jinak pokud jedete s kamarády do hor na kola a plánujete rychlostní sjezdy. O úplně jiné lékárničce na cesty se bavíme, pokud s rodinou a dětmi plánujete procestovat jižní Afriku nebo navštívit jinou exotiku kde číhají zcela jiná nebezpečí a rizika.

PRAVIDLA PRO CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKY

Zdravotnická brašna jako rodinná cestovní lékárničkaPrvní pravidlo: Analýza rizik - V klidu si v čase příprav řekněte, co se vám opravdu s největší pravděpodobností může přihodit a jaké zdravotnické vybavení budete potřebovat. Jste klikař, kterému se vše vyhne? Nebo naopak stačí vyjít z domu a už potřebujete služby ZZS?
Druhé pravidlo: Co budete mít sbaleno v lékárničce, nebudete nikdy potřebovat! Samozřejmě, je to řečeno s nadsázkou, ale toto Murfyho pravidlo platí i u lékárniček na cesty.
Třetí pravidlo: Nešetřete na obalu ani na obsahu.
Čtvrté pravidlo: Když už se bavíme o obsahu ... s každým vybavením lékárničky byste měli umět zacházet. Číst si návod v čase krize není nejlepší, a proto s každou součástí trénujte.
Páte pravidlo: Doplňujte spotřebované a sledujte expirace a prošlé obměňujte.

Obal na cestovní lékárničku TatonkaDoporučujeme tedy koupit prázdný obal a ten si naplnit dle svého uvážení. Má to hned několik výhod: nad každou položkou se zamyslíte. Každou položku budete mít v ruce a seznámíte se s ní. Obsah lékárničky pro vás tak nebude neznámý.
Prázdných obalů a pouzder se prodává mnoho. Za nás jsou nejlepší pouzdra a brašničky Tatonka. Za rozumné peníze získáte praktický výrobek s dlouhou životnosti. Klidně si však můžete lékárničku na cesty vyrobit třeba z kosmetické taštičky, ledvinky, brašny na fotoaparát a podobně. Fantazii se meze nekladou a téma obalu je stejné jako třeba u KPZ - Krabičky poslední záchrany.

Obsah lékárničky

Obsah lékárničky přizpůsobujte vždy aktuálním potřebám. Nezapomeňte na různá legislativní omezení spojená s cestováním - cestování letadlem, návštěva jiné země, různé zákazy a omezení, nařízení atd. Někde vám ve vší slušnosti seberou jen nůžky. Jinde vás rovnou zavřou do vězení, a to jen proto, že máte léky pro svou potřebu, ale nemáte k nim potřebná potvrzení od lékaře.

Základ každé lékárničky tvoří:

Sterilní rukavicehttps://www.azmedicashop.cz/rukavice/
Resuscitační rouška nebo maskahttps://www.azmedicashop.cz/resuscitacni-skladaci-kapesni-maska-aerobag/ - pro "profíky" ambuvak - lze zakoupit klasický zdravotnický ambuvak nebo i vojenský jednorázový skládací ambuvak, který používá jak naše armáda, tak i ostatní armády NATO.
Škrtidlo / Zaškrcovadlo / Turniket - Vyberte například zde: https://www.azmedicashop.cz/skrtidla/ - Lze nakoupit a vybavit i elastickým škrtidlem SWAT - nebo klasické Esmarch-Martinovo zaškrcovadlo - škrtidlo.
Nůžky - Skládací záchranářské nůžky Leatherman Raptor - levnější varianta zdravotnických nůžek Piranha.
Pinzetahttps://www.azmedicashop.cz/anatomicke-a-chirurgicke-pinzety/ - nejen jako pinzeta na klíšťata, ale dobrá zdravotnická pinzeta se zkrátka hodí, a to například na třísky.
Zdravotnická jehla - podobně jako pinzeta najde své využití při vyndavání malé třísky - Rozhodně neslouží k propichování puchýřů u popálenin a podobně.

Obvazový materiál

Zdravotnická brašna jako cestovní rodinná lékárničkaIzraelské tlakové obvazy do cestovní lékárničkyNejdůležitějším bodem obvazového materiálu je pravděpodobně hotový obvaz, který lze využít na zastavení krvácení. Získáte tak drahocenný čas do příjezdu profesionální zdravotnické péče nebo návštěvu nemocnice. Máte-li chuť utrácet, doporučujeme ke klasické "hotovce" i izraelský obvaz. Budete-li si ho pořizovat, kupte si rovnou dva. S jedním potrénujte a druhý nechte sterilní. I ten otevřený ale můžete ještě smotat a i nadále používat. Nikdo, komu zastavíte krvácení si nebude stěžovat, že jste na něj použil nesterilní obvaz!
Z běžného obvazového materiálu bohatě postačí, když dokážete stáhnout natažený sval nebo stabilizovat distorzi kotníku. K tomu se hodí elastické obinadlo. Vyberte dle sebe a ostatních uživatelů lékárničky vhodné velikosti obvazů.
Dále se hodí i obyčejný obvaz a sterilní krytí.
Přibalte ještě nějaké náplasti - puchýře z bot, drobné ranky atd.
Máte-li v plánu si i vařit, tak je šance že se i lehce spálíte, takže přibalte mastný tylspeciální náplast na popáleniny nebo gel na popáleniny. Věřím, že se pak nespálíte a nebude se vám tato speciální náplast a péče hodit :)
Zdravotnická lepenka/lepící páska/náplast v kotouči (nejlepší je 3M, takže doporučujeme)
Akutol - tekutý obvaz na lehké povrchové rány a menší řezné rány.
Navíc přibalte i pár tampónů.

Léky 

Důležité: Především si do lékárničky dejte své individuální léky, a to jako rezervu - ostatní pravidelné léky si dejte například do EDC, kosmetické taštičky, kabely, tašky přes rameno. Zkrátka tyto životu nutné léky mějte vždy na dvou, třech místech!
Teplota - při tělesné teplotě nad 38 °C srazte teplotu například Paralenem
Coldrex
nebo Paralen Grip - horký nápoj proti chřipce, horečce atd.
Bolesti - od Acylpyrinu na bolesti hlavy (od 12 let) po silnější bolesti zad, zubů, kloubů jako Paralen, Valetol atd. Nezapomeňte na bolest/škrábání v krku - Septofort (ten neřeší bolest, ale desinfikuje dutinu ústní) nebo něco podobného.
Břicho (zažívání, žaludek, střeva) - soda, Endiaron (v lékárnách dlouhodobý výpadek), Živočišné uhlí, Smekta
Desinfekce - doporučuji Betadine
Vitamíny
 - rozhodně přibalte alespoň vitamín C v nějaké podobě, případně něco dalšího na posílení imunity.
Masti - Bepanthen plus (s desinfekčním účinkem), Calciová mast - celková péče o pokožku, Ichtoxyl - zánětlivá poranění kůže.

Zvažte další: Alergie - migrény - nespavost - křeče a to podle vašich indispozic a pravidelných potíží na cestách i doma.

Použití

Pravidlo: Používejte z lékárničky jen to co znáte, a proto se naučte se vším, co máte v lékárničce. Samozřejmě, nemusíte mít encyklopedické znalosti z příbalových informací léčiv, ale můžete si udělat stručný seznam nebo poznámky, abyste na bolest hlavy nedali projímadlo.


 

×