Nouzové evakuační zavazadlo

Stránka Nouzové evakuační zavazadlo se připravuje. Děkujeme za pochopení.


Nouzové evakuační zavazadlo, zvané také jen nouzové zavazadlo, únikové zavazadlo nebo pohotovostní zavazadlo získalo v posledních letech opět na silném významu. Aniž bychom chtěli někoho strašit a vyvolávat v lidech paniku, je zřejmé, že lepší je být dvakrát zbytečně připraven než jednou opravdu nemile zaskočen.

K čemu slouží, jak vybrat a vybavit pohotovostní únikové a nouzové zavazadlo pro mimořádné události?

Bleskové povodně na Liberecku. Ničivé lesní požáry v Českém Švýcarsku. Tornádo na jižní Moravě. Uzavřené regiony při pandemii. Válka v Evropě. To vše jsou okolnosti a situace, kdy je dobré být přípraven ve vteřině opustit relativní bezpečí domova. Tím spíše, pokud máte na starost a zodpovědnost děti nebo jiné blízké. A pokud se nepřipravíte na opuštění předem, jistě ve stresu a zmatku zapomenete na důležité věci, bez kterých se vaše šance na přežití výrazně snižuje. Představte si, že není pravé poledne první středy v měsíci a rozezvučí se sirény. První vteřiny věnujete myšlenkám typu "co se to děje?". S velkou pravděpodobností se podíváte z okna a možná tehdy uvidíte z okna na ulici "blázinec". Tlačenice u aut. Zablokované výjezdové cesty z parkoviště. Lidi snažící se nastrkat vše do aut a zmizet někam bez plánu pryč. A tehdy si možná řekněte: Že já se měl předem taky trochu připravit. Začnete běhat zmateně po bytě a balit první věci, které vás napadnou.

Zavazadlo - jak vybrat vhodné zavazadlo

Je zcela zřejmé, že je lepší alespoň nějaké nouzové evakuační zavazadlo, než žádné zavazadlo, ale máme-li čas nad vším, to jest tedy i nad okolnostmi a potřebami nouzového zavazadla přemýšlet, můžeme se věnovat i vhodnému výběru zavazadla jako takového. První otázky které bychom měli řešit je: velikost, tj. objem zavazadla, tj. co vše se do něj vejde, tj. co všechno mohu sbalit. Druhá otázka: Opravdu toho potřebuji tolik? A s tím souvisí i další otázka: Uvezu to pane Lorenc? Tím chceme naznačit i samotnou logistiku věci. Budu spíše cestovat autem nebo pravděpodobněji se budu pobyhovat společně se zavazadlem pěšky? A hned se nám to zavazadlo zmenšilo na polovinu. Dalším důležitým bodem je fakt, zda je nouzové zavazadlo skutečně jen pro mě, nebo musí obsahovat i kolektivní vybavení jako například stan, oblečení pro dítě a podobně. Nejlépe pro nouzové zavazadlo se jeví nějaká objemná brašna nebo batoh.

Rozdělení batohů dle velikosti

Batohy, tj. typy zavazadel nejvhodnější pro postavení nouzového zavazadla, se rozdělují podle velikosti, a to přesněji podle vnitřního objemu. Neexistuje přesná definice, ale nejčastěji se setkáme s rozdělením na Malé batohy (do cca. 35 litrů vnitřního objemu), Střední batohy (od 35 do 50 litrů vnitřního objemu) a Velké batohy (nad 55 litrů objemu pro vybavení. Často se batohy ještě dělá na vojenské taktické batohy, zdravotnické batohy, turistické batohy, expediční batohy a podobně (kategorií je více, ale nebudeme tu vypisovat studentské, cyklobatohy a podobně).
Malé batohy jsou vhodné pro pobíhání po městě, krátké výlety, nebo opravdu krátké pobyty v přírodě, kdy s sebou neberete moc vybavení.
Střední batohy dobré konstrukce a uspořádání už mohou posloužit jako všestranné nouzové zavazadlo, které pojme základní vybavení potřebné pro přečkání, nebo alespoň začátek, nouzové situace. Pořád lepší něco než nic a nám jde možná jen o to, nepodcenit situaci zcela a mít alespoň rozumný základ potřebný pro rozkoukání v nenadálé situaci. 
Velké expediční batohy už dokáží pojmout vybavení na delší dobu, a to i včetně jídla a lehce nadstandardního vybavení do nepohody. Zde zase hraje roli pořizovací cena. Kvalitní expediční batoh stojí běžně i více jak 5.000 Kč a abyste ho měli jen tak zbytečně doma a nikdy jej nevyužili, je zase už skoro škoda. To se pak nejeden prepper na nouzi i těší!

Co by měl mít každý dobrý batoh, který chcete využít jako nouzové zavazadlo

Batoh, který chcete využít jako nouzové zavazadlo by měl být především pohodlnou konstrukci a polstrovaný zádový systém s odvětráním. Tento batoh budete nosit třeba měsíc (rok i delé) neustále na zádech. Široký bederní popruh, který odlehčí ramenům a zádům, prsní popruh i stabilizační nastavení zádové komory. Dobré batohy jsou vybaveny i schovanou pláštěnkou nebo mají našitou MOLE vazbu z boku batohu, kam se dají připnout další brašny a pouzdra (EDC, lékárnička) a tím rozšířit jak objem, tak i užitné vlastnosti batohu (roztřídění vybavení dle potřeby). Šikovné expediční batohy mají dvoukomorovou konstrukci, takže nemusíte vždy vyndavat veškeré vybavení, pokud potřebujete něco zespod batohu. Na druhou stranu je dobré znát základní principy balení batohu a ty pak dodržovat. Některé šikovné batohy jsou rozděleny na dvě části a ty pak obsahují různé kapsy a organizery na drobné vybavení.
Nouzové zavazadlo by samozřejmě mělo přežít, tj vydržet náročné časy. První co odchází u levnějších batohů jsou různé zipy, klipy a také popruhy. Málo které popruh se přetrhne v půlce. Spíše jde o ukotvení, tj. všití do konstrukce. Zkuste tedy vsadit na ověřené značky a modely. Nekupujte okatě levné batohy jen proto, že v popisku nesou přívlastek vojenský taktický batoh a evidentně doporučující voják vypadá jak z reklamy Horsta Fuchse. A právě proto je dobré podobné věci chystat v čase klidu. Být zkrátka připraven a nouzové zavazadlo tak bylo kvalitní nejen složením, ale i tím základním, to jest zavazadlem samotným, které musí vydržet hoď na korbu, sjetí stráně po zádech v lese po upadnutí, sezení na batohu, rychlé zacházení ve spěchu a stresu a podobně. 

Vybavení nouzového zavazadla

Vybavení nouzového zavazadla se bude lišit zavazadlo od zavazadla. Berme toto břemeno jako kápézetku. Každý si ji udělá jinak. Za a) každý nebude řešit zcela stejnou situaci, za b) každý ji nebude řešit stejně za c) ne každý umí se stejným vybavením. Poslední bod je velmi důležitý. Nedávejte si do nouzového zavazadla nic, s čím neumíte. Buď za a) se s tím naučte nebo za b) pořiďte variantu, se kerou umíte. Vybavení se bude také lišit podle toho, jakou nouzovou situaci očekáváte, tj. jakou situaci bude řešit a jakým vlivům budete odolávat. A proto, nyní si probereme situace, jaké asi bduete řešit a na jaké byste měli být připraveni. Pak se prosím zamyslete jak by vypadalo složení vaší skupiny a zkuste zhodnotit ty drobné nuance ve vybavení. A ještě jeden důležitý bod: Mějte plán! Ve tři ráno vás vzbudí "něco", vy musíte popadnout batoh a hodit ho na záda a jít. Kam půjdete? Víte? Jak tam dlouho vydržíte? Víte? Máte tam nějaké zásoby nebo další praktické vybavení? Nyní máte čas přemýšlet, učit se a zdokonalovat. Připravujte se.

Nouzové zavazadlo pro nařízenou evakuaci při mimořádné události

Pokud na vaše dveře zabouchají hasiči nebo strážníci, že máte rychle opustit příbytek z důvodu zvýšených rizik způsobené například nějakou kalamitou, je to ještě ta lepší alternativa. Potřebujete věci a vybavení na následujích cca. 72 hodin a jdete se schovat jen do údolí, na kopec, do závětří, do místní sokolovny, obecního domu nebo jiného bezpečného místa, které slouží jako nouzové útočiště pro větší počet lidí. Je to nepohodlné. Nemáte soukromí. Ale jste v bezpečí. Máte teplé jídlo. Máte čistou vodu. Dostane se vám základní zdravotnické péče. Nejste v průseru. Zažíváte dobrodružství. Máte historku do domova důchodců. Ale neradujte se. V domově důchodců nebudete za frajera, protože podobnou zkušenost bude mít asi s ohledem na věk a generaci mnoho obyvatel. Musíte se jen trochu uskromnit, ale je dobré být i na tuto dobu připraven. Osobní léky, bez kterých se neobejdete déle jak 12 hodin (léky na tlak, léky na cukrovku atd.). Budete také trpět trudnomyslností (tvar trudomyslnost není správně) a bude se hodit nějaký ten míč, knížka, křížovky nebo karty. Je dobré nebýt za sobce a myslet také trochu na kolektiv, případně i na malé děti. Protože malé děti vám budou v případě ubytování v tělocvičně místní školy lézt nejvíce na nervy a proto se na to připravte. Je lepší malé děti zabavit a být jejich kamarád než veřejný nepřítel číslo jedna! Dobrý tip pro obsah nouzového zavazadla jsou: žvýkačky - pomocí žvýkaček lze dobře navazovat přátelství a rozhovory, dále cigarety, a to i pro nekuřáky - nechcete přeci být s kuřákem, který nemá cigarety ve společné nouzové domácnosti, že? Na druhou stranu, ve většině nouzových prostorách bude kouření zakázáno, a proto, pokud jste kuřák, je dobré mít sbaleno nějaké pomůcky na odvykání kouření. Je lepší žvýkat "nikoretku" než pohledem vraždit každého, kdo zažívá stejně nepříjemnou událost jako vy a je podrážděný podobně jako všichni ostatní. Nespoléhejte na různé elektronické zabijáky času - elektronické čtečky knih, tablety atd. Elektrika bude vzácná. Je možné, že pomocí elektrocentrál hasičů bude elektřiny dost, ale je lepší si uvařit horký čaj pro všechny, než zajišťovat dobíjení telefonů. A je také dost velká šance, že stejně nebude signál. Proč? Protože vichřice nebo povodeň poškodila vysílač, vzpomínáte? Proto jste přeci v sokolovně Horní Dolné. Proto je dobré to vzít trochu postaru, off-line. A nad dobrou knihou se můžete šibalsky posmívat těm, kteří se perou nad prodlužovačkou o kousek toho proudu a napětí.

Apokalyptické nouzové zavazadlo

Jaké situace budete pravděpodobně řešit jen s použitím nouzového zavazadla?

Co budu pít?

Co budu jíst?

Jak se zahřeju?

Kde se vyspím?

Co si vezmu na sebe?

Jak někam trefím?

Jak přečkám nepřízeň osudu?

Jak vydržím zdravý?

Hygiena

Jak se udržím v dobré náladě a kondici?

 

xxx


DOPORUČENÉ ODKAZY:


 

×