Křesadlo na rozdělání ohně

ÚVOD - SURVIVAL - KŘESADLO NA ROZDĚLÁNÍ OHNĚ


Co je to křesadlo

Křesadlo na rozdělání ohně je souprava předmětů určená k rozdělávání ohně za pomoci vykřesané jiskry. Klasické křesadlo se skládá z plíšku a tyčinky magnezia - hořčíku (nebo feritu). Použití křesadla je jednoduché: škrtáním plíšku nebo nože po ploše tyčinky vytváříte jiskry o teplotě až 3 000 °C. Druhou možností je magnéziový podpalovač, který obsahuje blok hořčíku, a feritovou tyčinku.

Jak používat křesadlo na rozdělání ohně

Nekřešte zvysoka, ale tak, že se spodní konec šikmo skloněné tyčinky prakticky dotýká předmětu, který chcete zapálit nebo je nanejvýš centimetr nad ním. Pokud materiál od jiskry nevzplane hned plamenem a pouze doutná, je zapotřebí ho opatrně rozfoukat.

VÝHODY KŘESADLA

Výhody křesadla na rozdělání ohně oproti zapalovači či zápalkám jsou:

  • Voděodolnost
  • Spolehlivost
  • Životnost
  • Nenáchylnost k poškození či rozbití

Doporučujeme:
Velké křesadlo Mil-tecKřesadlo Fire Steel velké Mil-Tec®, a to především pro jeho nízkou cenu, tj. poměr ceny a kvality. Výrobci a prodejci se shodují, že toto křesadlo zvládne až 12.000 použití. Nikdy jsme to nepočítali. Já osobně mám jedno takové křesadlo na rozdělání ohně již asi 10 let. Děti na táborech mají jedno křesadlo na jedno odpoledne :)

Za pouhých cca. 250 Kč získáte parťáka na cesty a všechny budoucí ohně na padesát let. Zprvu to chce trochu tréninku. Jak to ale dostanete do ruky, už každý oheň budete rozdělávat jen křesadlem. 

Dobré rady jak na rozdělání ohně křesadlem

Jestli u nějaké metody jak rozdělat oheň platí, že nejdůležitější je příprava, tak u rozdělání ohne křesadlem to platí dvojnásob. Než použijete křesadlo připravte si pořádný troud a drobný hořlavý materiál na rozdělání ohně. Stejně tak buďte připraven na okamžik, až jiskrami od křesadla rozděláte v troudu oheň, abyste měli na přikládání. Na našich kurzech učíme rozdělat oheň nejdříve lehčími metodami, a to například sirkami. Jakmile toto účastníci našich kurzů "jak rozdělat oheň" umí, jdeme na pokročilejší techniky. Vyzkoušejte si nejdříve zapálit křesadlem kapesník a pak odličovací tampónek. Jakmile toto zvládnete, zkuste hnízdo ze suché trávy nebo naškrábanou horní vrstvu březové kůry. 

PAZOUREK A OCÍLKA

Od pradávných dob se k rozdělání ohně, nebo k nažhavení práchna, používal pazourek a kovová ocílka. Když se bavíme o pazourku, myslím tím odštěpek tvrdé sedimentární kryptokrystalické formy křemene, který se v Čechách dá najít například ve Frýdlantském a Šluknovském výběžku, v okolí Ostravy, Opavy, Krnova a Frýdku.


 

×