Survival - techniky k přežití krizových situací

ÚVOD - SURVIVAL


SURVIVAL - VŠE O SURVIVALU

Co je to Survival ?
Přeloženo: Survival - přežívání, to survive - přežít, přečkat, zůstat naživu.

Definice:
Survival - soubor technik, metod a postupů přežití - survival skills (obecně survival) jsou dovednosti, které může člověk využít v krizových situacích (např. při živelních pohromách, po automobilové nehodě mimo civilizaci, pádu letadla apod.) pro záchranu vlastního života nebo života jiných lidí ve skupině.

Survival není Bushcraft

Často dochází k záměně slov Survival a Bushcraft, a to není správně. Ačkoliv lze obecně říci, že pokud se věnujete Bushcraftu, máte vyšší šance na přežití v přírodě, a to ještě v dobré náladě, protože "bushcrafťáci" vyhledávají pobyt v přírodě a cítí se v ní lépe, než kdekoli jinde. Ale přežít potřebujete třeba i ve městě při mimořádné události. I zde musíte znát a ovládat způsoby, jak přežít bez zásob vody, potravy, střechy nad hlavou a podobně.

Psychická příprava a odolnost vůči stresu

Survival není jen o speciálním noži, plném batohu vybavení, plné filmotéce s filmy o trosečnících, ale především o psychické připravenosti a tréninku odolnosti vůči působení vystavenému stresu. Štěstí přeje připraveným. A proto nácvikem a přípravou na zvládnutí krizové situace se vytvoří správný návyk a následně i částečná nedočkavost ve stylu "už aby se něco stalo" a já všem ukázal, že nejsem jen blázen. Podobné pocity zažívá nemalá část prepperů, tj. těch připravených na mimořádné události.

Fyzická příprava - Ve zdravém těle zdravý duch

Ať už toto rčení řekl první Říman Juvenalis nebo Čech Tyrš, je pravdivé každým coulem. Až se štěstěna zeptá "Jsi připraven?" už bude pozdě začít se připravovat po fyzické stránce své tělo na zvládnutí krizové situace. Ano, pořád je lepší něco než nic, ale asi každý uzná za pravdivé, že pozdě bycha honiti ... A co nás může v krizové situaci čekat? Být několik dnů bez pořádného jídla a při tom vydávat mnoho energie, třeba na dlouhý pochod (útěk) do bezpečí nebo několik probdělých nocí, než konečně bude místo a čas na kvalitní spánek. A to jsou okamžiky kdy se hodí být připraven jak po psychické stránce, tak i po té fyzické. Ale nemějte obavy: Každý si hrábne na dno!

Informace, inspirace, vizualizace

Právě v době kdy je vše v relativním pořádku je ten správný čas hledat informace a nechat se inspirovat. V době, kdy můžete nerušeně snít si můžete vizualizovat řešení situací. Můžete hledat na Internetu - protože funguje. Můžete si koupit knížku, protože lze platit kartou. Můžete si objednat komponenty na výrobu filtru na vodu, protože není nedostatek benzínu a kurýrní služba vám objednávku přiveze až domů. Můžete si volat s kamarády a radit se, jak by se řešila ta a ta mimořádná událost. Můžete se přihlásit do kurzu přežití, protože existují lidé, kteří umí a mají v tomto nudném čase čas a chuť učit a pomáhat tak připravovat další z civilizace na přežití lidstva. Nebo alespoň zvýšit šanci, že se o nás, o lidech, nebudou potomci švábů jednou učit, jako my o dinosaurech.
Pak už toho moc nezmůžete!
Nebude to jako 28 týdnů poté nebo 28 dnů poté.
Rozhodne co uděláte hned 28 minut poté ...
Nic si nestáhnete, neotevřete, nevytisknete.
Budete muset rovnou jednat a umět!

A PROTO SE UČME SURVIVAL

Veškeré dovednosti a znalosti z oboru Survival nemusíme nutně zúročit jen při samotném konci světa, ale naopak. Survival je i zdrojem mimořádné zábavy. Ať už aktivní dovolená s rodinou nebo s kamarády může přinést zcela mimořádné zážitky a především, a to je asi nejdůležitější, nové zkušenosti jak zvládnout situaci. A proto, učme se jak přežívat bez pohodlí moderní civilizace. Zvířata umí najít vodu. Proč ne my? I neandrtálci uměli rozdělat oheň bez plynových zapalovačů. Proč ne my? Indiáni bez vybavení uměli ulovit a upravit jídlo. Proč ne my? 

Chvilka k zamyšlení ...

Nyní je ten správný čas si sednout a představit si opravdu velice jednoduchou a reálnou situaci: Nejde elektrický proud. Nejde už několik hodin. A nikdo neví, zda půjde ještě dnes. Nikdo si ani netroufá odhadnout, zda půjde zítra nebo tento týden. Jediné co se ví, že elektrika nejde! A jen tak nepůjde. Co to znamená? Co vše to ovlivní? Co vše to způsobí? Jaké jsou důsledky dlouhodobého výpadku elektřiny pro normálního člověka? Rodinu? A co pro obyvatele domu nebo vaší vesnice? Co bude zapotřebí? Jak to bude probíhat?
Dělejte si poznámky, a to například formou myšlenkové mapy. A pak jednotlivé body dál rozvíjejte. A až budete mít popsanou celou stránku, zkuste každý z těch způsobených a odhalených problémů vyřešit ... umíte sundat jelena? Máte čím? Zvládnete ho vyvrhnout? Můžete ho uvařit? Máte kde? Máte v čem? Máte vodu? A jak se vůbec dostat k jelenovi? Kde to žije a jak se to loví? A jak se to vaří? Nyní je čas se zkrátka tohle všechno naučit a doufat, že jde jen o zábavu a své zkušenosti a dovednosti předáte někomu dalšímu. Zajistit přežití lidstva není jen o plození potomků, ale i o tom, vést je a učit je: PŘEŽÍT!

URBAN SURVIVAL

Co je to Urban Survival? Dnes se rádo vše dělí a nálepkuje. Už nejde o to umět přežít, ale musí se to rozlišovat. A tak Urban Survival je přežití v městském prostředí, takže přežít v zastaveném území. Jaká jsou v městském prostředí specifika, že je to samostatná disciplína? Především je zde větší koncentrace postižených osob a nedostatek přírodních zdrojů. Málo kdo má vedle paneláku potok nebo les. A proto: První dny se snažte přečkat v relativním bezpečí města a pokud se situace nevyřeší, utíkejte mimo velká města. Survival se lépe "dělá" v malých skupinkách než v milionovém městě. Začne se krást. Začne se rabovat. A začne se ubližovat. Nikdo nepozná kdo je přítel. Nepřátelé jsou všichni, kteří mají hlad a vidí, že vy máte zásoby. 

MILITARY SURVIVAL - ARMY SURVIVAL

Nálepkování Military Survival nebo Army Survival má své opodstatnění. Pod těmito pojmy se ukrývají zcela odlišné koncepty boje o přežití. Jaký je ten největší rozdíl? Jde o to, aby osoby, které se pokoušejí přežít, tj. aplikovat Survival, nikdo nenašel. Příslušníci armády jsou často za nepřátelskou linií a tam si nemůžete jen tak rozdělat oheň když je vám zima nebo si chcete ohřát jídlo. Zde získává pojem Survival úplně na jiném významu.

 

Inspirace ze světa Survival showbusiness

Ray Mears v divočině
Ray Mears Extreme Survival

Survival a Vojenská akademie

Survival pravidelně vyučujeme i v rámci naší Vojenské akademie a kurzů přežití nebo v rámci civilních turnusů táborů Klubu 112
 


 

×