Survival - techniky k přežití krizových situací
ÚVOD - SURVIVAL
SURVIVAL - VŠE O SURVIVALU
Survival, neboli umění přežití v divočině, nehostinné přírodě, ohrožen ve městě nebo v jiných extrémních podmínkách, je disciplína, která zahrnuje znalosti a dovednosti nutné pro zvládnutí nečekaných situací, kdy člověk musí spoléhat jen na sebe a přírodní zdroje. Klíčem k přežití je především mentální příprava – udržet si klidnou mysl a soustředit se na řešení problémů. Dále je nezbytné mít základní dovednosti, jako je orientace v terénu, rozdělání ohně, získávání a úprava pitné vody, stavba jednoduchého přístřeší či schopnost rozpoznat jedlé a nejedlé rostliny. Základem survivalu je také fyzická připravenost a odolnost, protože přežití často vyžaduje dlouhé hodiny chůze, lezení nebo jiné fyzicky náročné aktivity. Nejdůležitější je však správná kombinace teoretických znalostí, praktických zkušeností a odvahy, které mohou znamenat rozdíl mezi přežitím a neúspěchem.
Co je to Survival ?
Přeloženo: Survival - přežívání, to survive - přežít, přečkat, zůstat naživu.
Definice:
Survival - soubor technik, metod a postupů přežití - survival skills (obecně survival) jsou dovednosti, které může člověk využít v krizových situacích (např. při živelních pohromách, po automobilové nehodě mimo civilizaci, pádu letadla apod.) pro záchranu vlastního života nebo života jiných lidí ve skupině.
Survival není Bushcraft
Často dochází k záměně slov Survival a Bushcraft, a to není správně. Ačkoliv lze obecně říci, že pokud se věnujete Bushcraftu, máte vyšší šance na přežití v přírodě, a to ještě v dobré náladě, protože "bushcrafťáci" vyhledávají pobyt v přírodě a cítí se v ní lépe, než kdekoli jinde. Ale přežít potřebujete třeba i ve městě při mimořádné události. I zde musíte znát a ovládat způsoby, jak přežít bez zásob vody, potravy, střechy nad hlavou a podobně.
„Survival: Umění přežití, které může zachránit život“
Survival je nejen dobrodružstvím, ale i zásadní dovedností, která může rozhodnout o životě a smrti. V umění přežití jde o kombinaci psychické odolnosti, technických dovedností a schopnosti přizpůsobit se náročným podmínkám. Knihy o Survivalu mohou být inspirací a průvodcem pro ty, kteří chtějí proniknout do tajů přežití. Mezi klíčové tituly patří například „SAS Survival Handbook“ od Johna Loftyho Wisemana, který je považován za bibli Survivalu, nebo „Bushcraft 101“ od Davea Canterburyho, jež detailně rozebírá techniky přežití v divočině. Další inspirací může být „Deep Survival“ od Laurence Gonzalese, zkoumající psychologii přežití, či „When All Hell Breaks Loose“ od Codyho Lundina, která přináší praktické rady pro krizové situace. Ponořit se do literatury o Survivalu znamená nejen rozšířit své znalosti, ale také připravit se na nečekané výzvy života.
Přirozeným krokem po přečtení těchto knih je trénink, který vám umožní uvést teoretické poznatky do praxe a posunout vaše schopnosti v oblasti Survivalu na vyšší úroveň.
Pokud jde o knihy o Survivalu dostupné v češtině, lze doporučit tyto tituly:
- „Příručka SAS jak přežít“ od Johna Loftyho Wisemana – český překlad jedné z nejuznávanějších knih o přežití, která pokrývá široké spektrum témat od první pomoci až po orientaci v terénu.
- „Bushcraft – Outdoorové dovednosti a řemesla“ od Mors Kochanski – kniha o základních technikách přežití v přírodě, včetně výroby přístřeší, rozdělávání ohně a práce s nástroji.
- „Přežít! Průvodce přežitím v přírodě“ od Beara Gryllse – populární a praktický průvodce, který přináší užitečné rady a návody, jak se připravit na různé krizové situace v přírodě.
Tyto knihy jsou přístupné i začátečníkům a díky překladu do češtiny jsou snadno dostupné. Doporučují se nejen těm, kdo se chtějí naučit techniky přežití, ale také těm, kteří hledají inspiraci pro výpravy do přírody a chtějí být lépe připraveni.
Psychická příprava a odolnost vůči stresu
Survival není jen o speciálním noži, plném batohu vybavení, plné filmotéce s filmy o trosečnících, ale především o psychické připravenosti a tréninku odolnosti vůči působení vystavenému stresu. Štěstí přeje připraveným. A proto nácvikem a přípravou na zvládnutí krizové situace se vytvoří správný návyk a následně i částečná nedočkavost ve stylu "už aby se něco stalo" a já všem ukázal, že nejsem jen blázen. Podobné pocity zažívá nemalá část prepperů, tj. těch připravených na mimořádné události.
Fyzická příprava - Ve zdravém těle zdravý duch
Ať už toto rčení řekl první Říman Juvenalis nebo Čech Tyrš, je pravdivé každým coulem. Až se štěstěna zeptá "Jsi připraven?" už bude pozdě začít se připravovat po fyzické stránce své tělo na zvládnutí krizové situace. Ano, pořád je lepší něco než nic, ale asi každý uzná za pravdivé, že pozdě bycha honiti ... A co nás může v krizové situaci čekat? Být několik dnů bez pořádného jídla a při tom vydávat mnoho energie, třeba na dlouhý pochod (útěk) do bezpečí nebo několik probdělých nocí, než konečně bude místo a čas na kvalitní spánek. A to jsou okamžiky kdy se hodí být připraven jak po psychické stránce, tak i po té fyzické. Ale nemějte obavy: Každý si hrábne na dno!
Informace, inspirace, vizualizace
Právě v době kdy je vše v relativním pořádku je ten správný čas hledat informace a nechat se inspirovat. V době, kdy můžete nerušeně snít si můžete vizualizovat řešení situací. Můžete hledat na Internetu - protože funguje. Můžete si koupit knížku, protože lze platit kartou. Můžete si objednat komponenty na výrobu filtru na vodu, protože není nedostatek benzínu a kurýrní služba vám objednávku přiveze až domů. Můžete si volat s kamarády a radit se, jak by se řešila ta a ta mimořádná událost. Můžete se přihlásit do kurzu přežití, protože existují lidé, kteří umí a mají v tomto nudném čase čas a chuť učit a pomáhat tak připravovat další z civilizace na přežití lidstva. Nebo alespoň zvýšit šanci, že se o nás, o lidech, nebudou potomci švábů jednou učit, jako my o dinosaurech.
Pak už toho moc nezmůžete!
Nebude to jako 28 týdnů poté nebo 28 dnů poté.
Rozhodne co uděláte hned 28 minut poté ...
Nic si nestáhnete, neotevřete, nevytisknete.
Budete muset rovnou jednat a umět!
A PROTO SE UČME SURVIVAL
Veškeré dovednosti a znalosti z oboru Survival nemusíme nutně zúročit jen při samotném konci světa, ale naopak. Survival je i zdrojem mimořádné zábavy. Ať už aktivní dovolená s rodinou nebo s kamarády může přinést zcela mimořádné zážitky a především, a to je asi nejdůležitější, nové zkušenosti jak zvládnout situaci. A proto, učme se jak přežívat bez pohodlí moderní civilizace. Zvířata umí najít vodu. Proč ne my? I neandrtálci uměli rozdělat oheň bez plynových zapalovačů. Proč ne my? Indiáni bez vybavení uměli ulovit a upravit jídlo. Proč ne my?
Chvilka k zamyšlení ...
Nyní je ten správný čas si sednout a představit si opravdu velice jednoduchou a reálnou situaci: Nejde elektrický proud. Nejde už několik hodin. A nikdo neví, zda půjde ještě dnes. Nikdo si ani netroufá odhadnout, zda půjde zítra nebo tento týden. Jediné co se ví, že elektrika nejde! A jen tak nepůjde. Co to znamená? Co vše to ovlivní? Co vše to způsobí? Jaké jsou důsledky dlouhodobého výpadku elektřiny pro normálního člověka? Rodinu? A co pro obyvatele domu nebo vaší vesnice? Co bude zapotřebí? Jak to bude probíhat?
Dělejte si poznámky, a to například formou myšlenkové mapy. A pak jednotlivé body dál rozvíjejte. A až budete mít popsanou celou stránku, zkuste každý z těch způsobených a odhalených problémů vyřešit ... umíte sundat jelena? Máte čím? Zvládnete ho vyvrhnout? Můžete ho uvařit? Máte kde? Máte v čem? Máte vodu? A jak se vůbec dostat k jelenovi? Kde to žije a jak se to loví? A jak se to vaří? Nyní je čas se zkrátka tohle všechno naučit a doufat, že jde jen o zábavu a své zkušenosti a dovednosti předáte někomu dalšímu. Zajistit přežití lidstva není jen o plození potomků, ale i o tom, vést je a učit je: PŘEŽÍT!
URBAN SURVIVAL
Co je to Urban Survival? Dnes se rádo vše dělí a nálepkuje. Už nejde o to umět přežít, ale musí se to rozlišovat. A tak Urban Survival je přežití v městském prostředí, takže přežít v zastaveném území. Jaká jsou v městském prostředí specifika, že je to samostatná disciplína? Především je zde větší koncentrace postižených osob a nedostatek přírodních zdrojů. Málo kdo má vedle paneláku potok nebo les. A proto: První dny se snažte přečkat v relativním bezpečí města a pokud se situace nevyřeší, utíkejte mimo velká města. Survival se lépe "dělá" v malých skupinkách než v milionovém městě. Začne se krást. Začne se rabovat. A začne se ubližovat. Nikdo nepozná kdo je přítel. Nepřátelé jsou všichni, kteří mají hlad a vidí, že vy máte zásoby.
MILITARY SURVIVAL - ARMY SURVIVAL
Nálepkování Military Survival nebo Army Survival má své opodstatnění. Pod těmito pojmy se ukrývají zcela odlišné koncepty boje o přežití. Jaký je ten největší rozdíl? Jde o to, aby osoby, které se pokoušejí přežít, tj. aplikovat Survival, nikdo nenašel. Příslušníci armády jsou často za nepřátelskou linií a tam si nemůžete jen tak rozdělat oheň když je vám zima nebo si chcete ohřát jídlo. Zde získává pojem Survival úplně na jiném významu.
Proč se učit techniky přežití?
Učit se techniky přežití, i když se nic neděje, má mnoho výhod, které sahají daleko za hranice krizových situací. Příprava na nečekané nás učí nejen praktičnosti, ale také posiluje naše sebevědomí a schopnost čelit stresu. Znalosti o přežití v přírodě rozvíjejí všímavost k detailům a hlubší pochopení našeho okolí – víme, jak se orientovat podle hvězd, rozpoznat změny počasí nebo správně využít přírodní zdroje. Tyto dovednosti podporují nejen samostatnost a fyzickou zdatnost, ale také týmovou spolupráci, když sdílíme své zkušenosti s ostatními. Učení se přežití je zároveň příležitostí k tomu, abychom se odpojili od digitálního světa a znovu našli propojení s přírodou, což může být osvěžující a uklidňující. Konečně, i když se ocitneme v pohodlí domova, vědomí, že zvládneme nepředvídatelné, nám přináší klid a jistotu, že jsme připraveni na jakoukoliv výzvu, kterou nám život postaví do cesty.
Inspirace ze světa Survival showbusiness
Ray Mears v divočině
Ray Mears Extreme Survival
Survival a Vojenská akademie
Survival pravidelně vyučujeme i v rámci naší Vojenské akademie a kurzů přežití nebo v rámci civilních turnusů táborů Klubu 112. Níže je uvedem seznam (osnova kurzu a výcviku).
Seznam 10 základních dovedností, které jsou klíčové pro obor Survival a které by měl ovládat každý, kdo chce být připraven na krizovou situaci:
- Rozdělávání ohně
Znalost různých technik zapálení ohně (např. pomocí křesadla, lupy, třením nebo nouzového zapalovače) a výběru správného paliva. - Výstavba přístřeší
Umění vytvořit přístřeší z dostupných materiálů, které vás ochrání před nepříznivými vlivy počasí. - Orientace v terénu
Používání mapy a kompasu, základní znalost orientace podle přírodních ukazatelů (slunce, hvězdy, příroda). - Filtrace a úprava vody
Schopnost najít vodu, odstranit nečistoty a zneškodnit bakterie a viry pomocí filtrů, převaření nebo chemických prostředků. - Základy první pomoci
Poskytnutí první pomoci včetně ošetření zranění, zástavy krvácení, ošetření popálenin a prevence šoku. - Signalizace pro pomoc
Vytváření vizuálních nebo zvukových signálů, které mohou přivolat pomoc (např. kouř, zrcátko, píšťalka). - Získávání potravy
Schopnost lovu, rybolovu, sběru jedlých rostlin a přípravy stravy z dostupných zdrojů. - Přežití v extrémních teplotách a podmínkách
Ochrana před podchlazením nebo přehřátím, správný výběr oblečení a manipulace s tělesným teplem. - Psychická odolnost a krizové myšlení
Schopnost zůstat klidný, efektivně plánovat a rozhodovat v náročných situacích. - Základní práce s nástroji a improvizace
Použití nože, sekery a jiných nástrojů, stejně jako schopnost improvizace s omezenými zdroji.
Tyto dovednosti jsou základním kamenem přípravy na jakoukoliv krizovou situaci a jejich pravidelný trénink může významně zvýšit šance na přežití.