Troud - jak troud získat a jak troud použít

ÚVOD - SURVIVAL - TROUD


Stránka TROUD se připravuje. Děkujeme za pochopení.

Co je to troud?

Troud je snadno zápalný materiál, který umožňuje zachytit jisku, například od křesadla, a pomáhá tak efektivně rozdělat oheň. Troud se hodí při rozdělání ohně primitivními technikami.

Co dobře poslouží jako troud?

Je mnoho způsobů jak si obstarat troud. Můžeme za a) koupit troud v některém ze specializovaných obchodů a nebo vsadit na jeho nalezení v přírodě. Osobně doporučujeme umět b), ale mít v rezervě i nějaké to áčko. Jeden nikdy neví do jaké situace se dostane. Malý test k zamyšlení. Jak byste rozdělali oheň právě v této chvíli věcmi, které máte u sebe? Zvládli byste to? Osobně v tomto okamžiku přiznávám, že nemám u sebe nic, čím bych zvládl rozdělat oheň. Ale jakmile se vydávám někam ven, mám u sebe vždy alespoň základní S.E.R:E. vybavení pro českou lokaci a nejpravděpodobnější situace, které mohou nastat. A mimo svítilny, píšťalky a termofólie, tam mám i křesadlo a malý nožík s vyzkoušenou hranou, která hází velké množství jisker. Pak stačí jen troud a trocha zručnosti, která pramení z předchozího tréninku. A právě pro případ, že budu řešit jak rozdělat oheň po dešti nebo v přírodě zapadané sněhem, mám i dva troudy pro případ nutnosti - oblíbený Fat Rope Stick od Procampteku a podpalovač Mini Inferno od Fathfinderu na kterém, pokud máte třeba plecháček, si můžete ohřát i cca. 0,4 litru vody.

Suchá tráva

Kůra z břízy bělokoré

Orobinec

Práchno

Práchno je zuhelnatělá bavlněná textilie, kterou získáme spalováním materiálu bez přísunu kyslíku, tj, dochází k procesu nedokonalého hoření. Jakmile práchno vyrobíte, a to například v uzavřené plechové krabičce od diabolek s opravdu malým otvorem (cca. 1-2 mm) pro zamezení přísunu vzduchu, položené na grilu, dohořívajícím ohni nebo plynovém či jiném vařiči, vyzkoušejte zda se povedlo. To poznáte tak, že se bez problémů trhá, ale nedrolí se či nerozpadá. Když do práhna hodíte křesadlem několik jisker, pomalým tempem se práchnem šíří žhnoucí místo, tj. udrží jisku. Mírným foukáním získává na své intenzitě až po malý plamen. I bez rozfoukávání se udrží žhavé místo. Vznícené práchno můžete umístit například do hnízda ze suché trávy nebo do naškrábané břízy a dojde ke vzplanutí plamenem. Použití práchna je jednorázové. Osobně doporučuji pár kousků práchna mít v nějakém nepromokavém obalu - vhodné je nepromokavé pouzdro na doklady nebo alespoň zapínatelný igelitový pytlíček. 

Návodů jak vyrobit práchno je na Internetu mnoho a je tedy zbytečné vytvářet další. Zde je jeden z těch lepších: Návod jak vyrobit práchno od Krakena na Youtube.com.

Smolnička - Smolné / mastné dřevo

Choroš - Troudnatec kopytovitý

Suchý mech

Žmolky z kapsy

Vlákna z ponožek nebo svetru

DOPORUČENÍ:

Když víte, že budete v blízké budoucnosti rozdělávat oheň, ohlížejte se kolem sebe a sbírejte vhodné materiály na rozdělání ohně a kterí by mohly posloužit jako troud. Jakmiel to bude aktuální, z kapsy vyndáte v podstatě suché, vysušené kousky nasbíraného troudu. Kdo je připraven, není zaskočen!

CHVÍLE PREPPINGU:

Připravte se a vyrobte si vlastní podpalovač. Až nám bude nejhůře, budeme za tuto dovednost rádi. Uvědomte si, že až nám bude nejhůře, žádný návod si nevygůglíme. Internet bude passé. Ale nemusí jít jen o postapokalyptickou dobu, ale proč místo zbytečného utrácení si v době nudy a hojnosti nevyrobit vlastní podpalovač, který můžete používat při grilování, v krbu nebo jen tak, místo drahých a komerčních podpalovačů.
Potřebujete k tomu jen malé třísky, hoblinky, kousky látek, smůlu ze stromů a podobně.
Zde je návod, jak si vyrobit vlastní podpalovač.

 

 

 

×