Krabička poslední záchrany - KPZ

ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - KRABIČKA POSLEDNÍ ZÁCHRANY - KPZ


Není odborné knihy o přežití, preppingu, survivalu, tábornictví, campingu atd., aby neřešila KPZ - neboli Krabičku poslední záchrany. Skoro to vypadá, že ten kdo nemá KPZ, nemá šanci přežít!

Definice poskytnutá Googlem:
Pojem KPZ široké veřejnosti poprvé představil Jaroslav Foglar ve svém článku uveřejněném v Mladém Hlasateli. Koncept malé krabičky, která obsahuje množství skladného vybavení, které můžete využít v případě nouze, si vzali za své zejména skauti.

Krabička poslední záchrany - KPZ je jakousi poslední alternativou na překonání nějaké nešťastné situace na cestách, v přírodě, ve městě, kdy vám postačí použít drobnost, která zvýší vaši šanci na vyřešení problému a přečkání do veselejších časů. KPZ Krabičku poslední záchrany si můžete buť koupit celou, hotovou, výrobcem nebo prodejcem zkompletovanou, a nebo si KPZ od základu postavit sami. Tím je myšleno, že si vytvoříte i obal, například využitím nějaké krabičky po něčem a do něj si vložíte materiál dle svého uvážení. Můžete si také zakoupit praktické krabičky na kápézetky. Na trhu je jich dostatek. Osobně mohu radit, jděte cestou vytvoření si vlastní. Ušetříte. Poskládáte si vnitřní vybavení z kvalitnějších komponent a nad vším se tak nějak zkrátka pořádně zamyslíte. Navíc, ty kupované jsou velmi často neprodejným brakem jen s přidanou hodnotou, že dostanete pocit, že máte hotovo. Je to jako s lékárničkami nebo s balíčky potravin na přežití atd.
Jedna důležitá technická: Jsou i šikovné krabičky poslední záchrany, takže neházíme všechny do jednoho pytle. Na našich kurzech jsou i ukázky komerčně prodávaných KPZ z trhu, abyste nekupovali zajíce v pytli. To jsme už udělali za vás!

Zajímavá rada z literatury!
Nemějte jen jednu KPZ. Mějte jich více. Malou, střední, velkou. Malou do kapsy kalhot. Střední do batohu, který berete pokaždé sebou. Velkou do auta. A něco na tom je. Auto uveze pár zajímavých drobností, které se mohou hodit, navíc.

Obsah KPZ není dogma!

Survival kit Ultimate Gerber Bear GryllsObsah a forma využití není exaktní věda. Když už uznáme, že se hodí mít nějakou nástavbu k základnímu vybavení navíc, je pak na nás, jak to pojmeme. Proto si myslíme není dobře, koupit nějakou hotovou krabičku poslední záchrany a považovat to za hotovou věc. Je obecným faktem, že ať koupíte obal jakoli veliký, je ve finále vždy malý a hodil by se o kousek větší! Za velmi praktické hodnotím látkové pouzdro krabičky poslední záchrany prodávané společnosti Gerber pod značkou Bear Grylls.

Proč právě tato? Tento látkový obal šikovně pojme velké množství potřebného vybavení. Zároveň vše najdete a vše rychle uklidíte. Na pevných krabičkách je nejméně šikovné právě to skládání. Do krabiček se toho vejde hodně, ale většinou jen dobře poskládané.

V krizi, ve stresu, ve spěchu ... otevřete krabičku a máte nový problém. Jak vše zase pořádně uklidit. Jistě to znáte například z dámských kabelek: Ukrývají takové množství věci, ale zkuste ty věci nějak pořádně uklidit. Nejde to. Dámská kabelka je ve své podstatě něco mezi KPZ a EDC (EveryDay Cary - pomůcky potřebné každý den). A právě proto doporučuji nějakou takovou kapsu, která je navíc nepromokavá, odolná a když ji hodíte do kapsy, je to lepší a pohodlnější než tam mít plechovou krabičku, kterou díky tomu budete spíše vyndavat a dávat do zavazadel, která pak někde třeba odložíte, ponecháte, zapomenete, ztratíte nebo budou odcizena. KPZ zkrátka musí být pořád u těla. To je třeba i myšlenka S.E.R.E. pouzdra a vybavení.

Co by měla KPZ umět vyřešit?

Pojďme se společně pokusit sestavit TOP10 situací, které by měla KPZ pomoci umět vyřešit.

#10. úkol pro KPZ - Přišít knoflík - Spravit vybavení

Taková trochu klasika. Vybavení stále používá knoflíky, protože je to ta nejjedodušší alternativa, jak spojit dvě věco k sobě. A především na kalhotách. Špatně se chodí po horách, když padají kalhoty. A špatně se přišívá knoflík, když se doma zapomene turistické šitíčko. Protože kdo sebou nosí turistické šitíčko, je opravdu připraven úplně na vše! A proto že takto připravených turistů není zase až tak moho, v KPZ je jehla a niť, která postačí na přišití právě jednoho upadlého knoflíku nebo párajícího se zipu, natrženého popruhu u batohu a podobně. A samozřejmě, jehla i niť může posloužit i sešití nějaké rány. Takže cestujete společně s Johnem Rambo, hodí se mít pro něj jehlu a niť. A protože se knoflík asi i ztratí, klidně do KPZ přihoďte klasický knoflík. Nač mít jehlu a niť a nemít knoflík :)

#9. úkol pro KPZ - Hygiena půl zdraví

Všichni dobře víme, že hygiena je půl zdraví a ve zdravém těle je zdravý duch. Je to logické. Takže pro tuto polovinu je zapotřebí udělat něco z pohledu hygieny. A proto, nemějte obavy. Nebudete za menšího tvrďáka, když z KPZ vyndáte hygienické desinfekční ubrousky nebo i pouzdro či lahvičku s tekutou desinfekcí nebo hygienickým gelem. I malé zranění třeba od větve se může díky bakteriím a mikrobům podebrat a i malá záděra vás dokáže odrovnat a způsobit, že nestihnete dojít do cíle nebo se nedožijete vyzvednutí a záchrany.

#8. úkol pro KPZ - Boj s puchýři

Podobně jako předchozí úkol, je poskytnout majiteli KPZ trochu toho komfortu a pohodlí. Pár různých náplastí má sotva několik gramů, ale když je nemáte, ale v nevhodné obuvi jdete několik desítek kilometrů a podobně, puchýře se jistě udělají. A zažil jsem, že jeden opravdu ošklivě prasklý puchýř po 52 km chůze způsobil, že jsem už nemohl jít dál. Bohužel pro mě, všechny náplasti už byly použité a další už jsem neměl. Je jasné, že body #9 a #8 lze spojit a vyřešit lékárničkou, ale smyslem KPZ je mít něco, když o všechno ostatní přijdete a máte jen to, co jste bezprostředně měli v kritické době u sebe. Ano. V lákárničce máte náplasti, desinfekce, tampony, mastičky, obvazy i pinzety. Ale je hodně velká šance, že až budete potřebovat použití KPZ, opravdu nic jiného už mít nebudete. 

#7. úkol pro KPZ - Trocha toho tepla

Termoizolační záchranářská folieJeden z důležitých úkolů KPZ je udržet vlastníka v teple a možná i trochu v suchu. Jak? Stačí něco, co váží asi nula nula nic. Je to neskutečně skladné. Vejde se téměř do každé kapsy nebo pouzdra. Navíc, je to lesklé, stříbrné a zlaté. Někdy dokonce oranžové nebo zelené. Ano, řeč je o izolační termofólii. Tato fólie vám pomůže udržet tělesnou teplotu. Základem je, dobře se zabalit a nenechat těch našich cca. 36°C unikat do okolí.
Mýtus o záchranářské termoizolační fólii: 
a) stříbrná chladí a za b) zlatá ohřívá
Není to pravda. Je to jen marketingový tah, který vymysleli prodejci termofólií, aby se odlišili od těch jednobarevných (které jen chladí nebo jen zahřívají). Oba povrchy fungují plus minus v praxi stejně. Důležitý je čas. A než byste spekulovali zda se zabalit do chladné nebo hřejivé vrstvy, prostě se jen zabalte a jste v relativním teple. Izotermická reflexní fólie se používá pro zamezení tepelné ztráty a prochladnutí. Je vhodná i jako záchranářská pomůcka při úrazech, popáleninách a šokových stavech, kdy je zapotřebí udržet postiženého v teple (Protišoková opatření - 5T)
Tato fólie lze použít i pro signalizaci nebo jako střecha nad hlavou. Prodávají se silnější, které vydrží i napnutí třeba mezi stromy.

#6. úkol pro KPZ - Posílat signály

Píšťalka StormPředstavte si, že byste měli několik  hodin řvát o pomoc. Je to neskutečně vysilující. Možná by bylo lepší se zkrátka vydat na cestu než čekat na záchranu, ale co když nemůžete. Zavalil vás strom a vy jste rádi, že alespoň žijete. Po pár pokusech nazvednout třiceti metrový smrk to vzdáte, ale mít tak něco, čím na sebe upozornit?! Píšťalka. Píšťalka zachránila snad více životů, než cokoliv jiného. Jako je k ničemu, když jste na pustém ostrově. To můžete mít i Storm, nejsilnější píšťalku světa, kterou využívají i Navy Seals pro pískání přes příbojové vlny, a stejně se nikam moc nedopískáte. Ale v horách. Ve městě. V parku. Všude jinde než na pustém ostrově, můžete o sobě dát krásně vědět. Použijte Alpský nouzový signál - 6 za minutu vydejte stejný signál nebo zvuk a pak minutu vyčkejte na odpověď.
Doporučujeme: Zajímavý článek na téma volání o pomoc.

Signalizovat můžete ovšem také zrcátkem. Zde je výhoda, že můžete posílat signály například i letadlům. Jak? Jednoduše házejte prasátka. Za a se může stát, že po vás někdo již patrá a tak ze vzduchu pozoruje zemi několik desítek očí a hledají jakýkoliv náznak vaší přítomnosti, za b díky obrovské náhodě oslníte sportovního pilota na své hodině a zrovna piloti berou toto nesmírně vážně. Takže vždy u sebe mějte prostředek pro signalizaci, že někdo někde potřebuje pomoci.

#5. úkol pro KPZ - Něco svázat

Nano Para cordAť už potřebujeme svázat trojnožku, dříví na otop, utržený popruh ke karabině, zraněnou ruku do úlevové polohy, hodí se kus špagátu. Naštěstí je doba paracordová a každý má u sebe paracord z deseti padáků, nebo alespoň šik survival náramek upletený z paracordu. I tak, v KPZ se hodí mít kus provázku. Půjde-li o krk, je dobré mít čím svázat past, nahradit tkaničku a podobně. Nyní stojíme před otázkou, kolik toho špagátu. Půl metru nic neřeší. Ovšem klasický paracord (padáková šňůra) si můžete rozplést a pak rázem máte asi 10 krát půl metru. Ale i tak by bylo lepší mít alespoň jeden delší kousek, tj kolem tří metrů? Takže, řešení je, mít špagáty dva. Třeba metr klasické padákové šňůry a pak klidně klubko nano provázku. Ta špulka opravdu není kdo ví jak velká. Je to vlastně taková Nanu špulka :)

Do KPZ ještě přihoďte pár stahovacích binder pásků. Klidně pár malých a pár o kousek větších. Jsou to šikovní pomocníci k nezaplacení. Pomocí těchto pásků můžete přidělat něco k batohu. Přichytit filtrační lahev na strom. Uchytit oko celty k větvi a mnoho dalších využití. A když jste šikovní, stahovací pásek lze použít i opakovaně.

#4. úkol pro KPZ - Na něco si posvítit/rožnout

Kdysi dávno se do KPZ dávaly svíčky. Taková svíčka nejen že umí rozsvítit noc, ale také zvládá trochu vytopit stan, jeskyni, co já vím, ale může i pomáhat s rozděláním ohně. Škrtnutí sirky - zapálení svíčky - a pak se klidně chvíli prát s nehořlavým dřevem. Pozor skutečně existují i nehořlavé stromy, tedy lépe řečeno dřeviny, které mají sníženou hořlavost. Takže není dřevo jako dřevo. No ale tento úkol je na něco si posvítit. Dnes už máme malé knoflíkové svítilny. Malé LED svítilny na jednu AAA baterii, které svítí lépe než staré táborové svítilny na tři velké buřty. Takže do KPZ bych určitě zařadil nějaký zdroj světla. Nemusíme si svítit celou noc. Ale potřebujeme se třeba ošetřit a je dobré si na ránu posvítit. Nebo ve tmě připravit materiál na rozdělání ohně. A po tmě, i když se oči po pár minutách přizpůsobí, je lepší mít možnost si rožnout (aby rozuměli i Brňáci) světlo.

#3. úkol pro KPZ - Pár litrů pitné vody

Teblety na chemickou úpravu a desinfekci vody KatadynBez vody není život, ale i když nějakou vodu nalezneme, neznamená to, že po požití neznámé vody bude i nadále pokračovat i život. Zdroje vody mohou být kontaminované chemicky i biologicky. Voda může být i mechanicky znečištěná, ale to je asi ten nejmenší problém. Nejvíce nám mohou ublížit nějaké jedy nebo parazity a bakterie. A proto doporučujeme do KPZ dát pár tablet na chemickou úpravu a desinfekci vody. Tyto tablety jsou běžně k dostání v armyshopech nebo on-line lékárnách. Tablety na chemickou úpravu vody považujeme za opravdovou nouzovku. Nelze takto upravenou vodu pít věčně! Ale pořád je to lepší než žádná voda nebo voda, která nás může zabít, případně odvodnit, protože se dostaví průjmy a zvracení. Upozorňujeme, že tablet na chemickou úpravu vody existuje mnoho druhů. Některé jsou jednosložkové, jiné dvousložkové. Pečlivě si přečtěte návod. Pokud neovládáte dokonale cizí jazyk, kupte jen tablety s českým návodem, ať chybou v překladu si nezpůsobíte zdravotní újmu! Naučte se postup jak chemicky pomocí tablet upravit vodu a hlídejte datumy expirace. Samozřejmě se hodí i nádoba, ve které by se voda měla upravovat. Možná máme štěstí, protože se v naší přírodě dá najít kde co!

#2. úkol pro KPZ - Něco říznout

Bez čeho se neobejdete zcela nikdy? Bez nože. Zní to jako klišé, ale správný muž má v kapse nůž. A když o něj přijde, měla by být nějaká ostrá pomůcka v KPZ, a to v podobě čepele, survival karty nebo malého armádního zavíracího nožíku. V naší KPZ je rovnou menší nožík Victorinox, který nabízí asi 20 nástrojů, mezi kterými jsou: velký nožík, malá pilka, nůžky, pinzeta, parátko a podobně. To jsou věci, které použijete téměř pokaždé. A když už náhodou máte to štěstí, že naleznete třeba na horské chatě nebo u sebe v nouzovém zavazadle na konzervu bez trhacího víčka, oceníte otevírák na konzervy, protože je lepší ji otevřít otevírákem, než se zranit při alternativním způsobu. Ty plechy jsou opravdu velice ostré.

#1. úkol pro KPZ - Rozdělat oheň

KřesadloV případě opravdové nouze, boje o přežití, přečkání krize a podobně, je oheň určitě na prvním místě. Můžeme vést debaty zda voda, jídlo, oheň nebo přístřešek, ale oheň vyhrává. Pomocí ohně se zahřejete. Oheň zlepší náladu. Oheň tepelně upraví ulovené jídlo a oheň pomůže upravit neznámou vodu. Takže KPZ by měla umět pomoci vyřešit jak rozdělat oheň! Křesadlem? Tamponem? Odolnou sirkou? Zapalovačem? Lupou?
Lupa nerozdělá oheň v noci. Prázdný zapalovač ani ve dne. Sirka se zlomí. Nejlepší varianta jak rozdělat oheň pomocí obsahu KPZ je: křesadlo.  A klidně se naučte rozdělat oheň křesadlem a vyzkoušejte to i s kapesníkem, tamponem, kouskem vaty a podobně. A dál si to ztěžujte a ztěžujte, až budete mít jen samotné křesadlo a své dovednosti (survival skills). Osobně přidávám do KPZ ještě nějakou snadno zápalnou látku, například podpalovač: Mini Inferno Pathfinder. Podpalovač Mini Inferno PathfinderDokud však nejde o život, lze oheň rozdělat i bez podpalovače, a to jen s klasickým troudem, třeba s hnízda ze suchého materiálu a podobně. Když umíte rozdělat oheň všemi možnými i primitivními způsoby, na KPZ si možná ani nevzpomenete. Na druhou stranu, KPZ se mi už párkrát hodila, protože jako kuřák jsem nosíval zapalovače. A to rovnou dva. Po té co jsem přestal kouřit, vyrazil jsem zcela automaticky a počítal jsem i s tím, že v jedné kapse mám zapalovač a druhý náhradní zapalovač je v batohu. Tehdy jsem velmi ocenil křesadlo v KPZ

A jaký máte názor na KPZ vy? Poskládali jsme priority správně? Chybí vám tam rybářské náčiní nebo drobné bankovky a mince? :) Z toho všeho co jsme četli a nakoupili, lze dojít k nejrůznějším závěrům. U nemalého množství komerčních KPZ šlo jen o to najít levný, ale atraktivní obal a naplnit ho odpadem. Tím vytvořit nějakou přidanou hodnotu a za tu si náležitě nechat zaplatit. Nekupujte hotové KPZ. Postavte si vlastní KPZ!
Nemějte obavy a klidně nám napište a můžeme to všechno probrat.


 

×