Oheň
ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - OHEŇ
Stránka OHEŇ se připravuje. Děkujeme za pochopení.
***
DOBRÝ SLUHA, ALE ZLÝ PÁN.
Oheň je:
- Zdroj tepla
- Zdroj světla
- Zdroj pitné vody
- Zdroj teplého jídla
- Zdroj zdraví
- Zdroj bezpečí
- Zdroj lepší nálady
A proto se vyplatí umět za všech okolností a vícero způsoby rozdělat a udržet oheň. Základem této dovednosti je řekněme jednodušše: Ohnivý trojúhelník (názvů je vícero), ale jde vždy o to samé. Aby došlo k hoření jsou zapotřebí tři "věci":
- zápalná látka
- zápalná teplota
- okysličovadlo
A protože nic není hned, ani na oheň bychom neměli spěchat. Aby se oheň pěkně rozhořel, je zapotřebí aby v ohništi probíhala pyrolýza (fáze přípravy). Také na kurzech radíme, že když jde o kejhák
, zapomeňte na junáctví a kamarády od bobří řeky. Klidně použijte benzín z převráceného auta (k palivovým hadičkám se i lépe dostanete). Jen nezapomeňte, že benzín má velmi nízkou teplotu vzplanutí, hoří páry a ne benzín a velmi rychle vytěká. Je tedy lepší ho něčím mimíchat (olej, nafta atd.).
KDO TO UMÍ KŘESADLEM, UMÍ TO V PŘÍPADĚ NOUZE I ZAPALOVAČEM
Na všech kurzech přežití říkáme, že je dobré umět rozdělat oheň nějakou těžší metodou. Až půjde o přežití, snadno si pak poradíte zapalovačem. Obráceně to však moc nejde. Ruku v ruce jdeme s rčením: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
.
PŘÍPRAVA NA ROZDĚLÁNÍ OHNĚ
TROUD
K rozdělání ohně potřebujete materiál, který se snadno vznítí, a to třeba jen při dopadu pár jisker. Tomuto materiálu se říká: troud (troud na wiki). Troud si lze připravit (najít) před rozděláním ohně například v průběhu dne než večer budete rozdělávat oheň nebo třeba i týden nebo měsíce než vyrazíte za dobrodružstvím.
PRÁCHNO
Výroba práchna
SMOLNIČKA - SMOLNÉ DŘEVO - MASTNÉ DŘEVO
BŘEZOVÁ KŮRA
KOMERČNÍ PODPALOVAČE
Light My Fire TinderSticks nebo MAYA STICKS Fatwood
Fat Rope Stick
SAMOTNÉ ZAPÁLENÍ
KŘESADLO
OCÍLKA A PAZOUREK
FIRE PISTON
LUK A VRTÁK
Ohňová deska z měkkého dřeva (nejčastěji jehličnaté stromy, dále líva, vrba, topol a další)
Vrták (svidřík) z tvrdého dřeva (nejčastěji z listnatých stromů dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr, dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz, z jehličnatých borovice)
Přítlačný díl
TŘENÍ DŘEV
SIRKY
UDRŽOVÁNÍ OHNĚ
TYPY OHŇŮ
OHNĚ A OHNIŠTĚ VHODNÁ K VAŘENÍ
VAŘENÍ NA OHNI
VAŘIČ Z POLENE - FINSKÁ SVÍCE (INDIÁNSKÁ, VIKINGSKÁ, SLOVANSKÁ, ŘÍMSKÁ)
OHNĚ A OHNIŠTĚ VHODNÁ K POSEZENÍ
DOPORUČUJEME
BEZPEČNOST